pl/ en/ ua/
Akademiki LAS

Wynajem pokoi w prywatnym akademiku w praktyce

Dla większości z nas rozpoczęcie studiów to początek samodzielnego życia, stopniowo uwalnianego od codziennego wsparcia i pomocy rodziców. Pierwszym krokiem jest znalezienie sobie odpowiedniego lokum. Poza mieszkaniami na wynajem lub domami studenckimi należącymi do uczelni, ciekawą opcją jest wynajęcie pokoju w prywatnym akademiku. Jak to wygląda w praktyce?

Czym to się różni?

Studenci najczęściej decydują się na wynajem mieszkania, ponieważ takich ofert jest najwięcej. Znajdują się w różnych częściach miasta, mają różne wielkości, ilość pokojów, wyposażenie czy style urządzenia. Niektóre znajdują się w kamienicach, inne w blokach lub nowym budownictwie.

Dzięki temu, każdy może znaleźć coś dla siebie. W gąszczu ofert mieszkań na wynajem nie łatwo się jednak odnaleźć – jeśli mieszkanie jest duże, wielopokojowe, przestrzeń trzeba będzie dzielić ze współlokatorami, z których nie wszyscy muszą być studentami. Nigdy nie wiadomo też, na jakiego właściciela mieszkania się trafi, z jaką rzetelnością będzie dbał o stan mieszkania oraz na ile transparentne będą zapisy umowy najmu.
Rozwiązaniem, które nasuwa się dość naturalnie są także uczelniane domy studenckie. Oferują one miejsca w bardzo niskich cenach, a towarzystwo stanowią inny studenci, co sprzyja nawiązywaniu znajomości. Co więcej, akademiki znajdują się najczęściej na kampusach lub w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni, co niweluje problem dojazdów. Mankamentem jest przede wszystkim standard - choć uniwersytety stopniowo remontują swoje obiekty, stan większości pokojów nie zachęca do wynajęcia. Trzeba także liczyć się ze współdzieleniem kuchni oraz łazienek. Mimo tego, miejsce dostać jest trudno. Zależy to głównie od zamożności rodziny studenta oraz odległości między uczelnią, a jego stałym miejscem zamieszkania.
Coraz popularniejsze i bardziej dostępne stają się prywatne akademiki. Oferują one pokoje do wynajęcia wyposażeniem, wielkością oraz stylem dostosowane do potrzeb młodych ludzi, najczęściej z indywidualną łazienką i aneksem kuchennym. Podobnie jak w przypadku publicznych obiektów, zapewniają bezpośrednie towarzystwo innych studentów (choć nie tylko z jednej uczelni, co poszerza kręgi znajomych), a często także usługi dodatkowe takie jak sprzątanie, pralnia, wydarzenia dla mieszkańców, codzienne wsparcie obsługi czy przestrzenie wspólne. Istotnym aspektem jest także to, że wynajmującym jest firma, która dbając o swoją renomę zabiega o zadowolenie rezydentów oraz gwarantuje transparentność warunków wynajmu. Minusem jest przede wszystkim cena – czynsz za pokój w prywatnym akademiku nie różni się specjalnie od czynszu za mieszkanie lub pokój w mieszkaniu do wynajęcia o tej samej wielkości.

Proces wynajmu w prywatnym akademiku

Aby wynająć pokój w prywatnym akademiku, nie potrzebna składać deklaracji dotyczących dochodów rodziców ani wniosków o przyznanie miejsca itp. Tak jak w przypadku wynajmowania mieszkania należy wybrać preferowany przez nas lokal oraz okres najmu – często są do z góry określony terminy dostosowane do długości semestrów. Następnie rezerwuje się swoje miejsce, dokonując opłaty rezerwacyjnej oraz przystępuje do umowy najmu. Zarówno w publicznych, jak i prywatnych akademikach wymagana jest kaucja zabezpieczająca przyszłe zobowiązania lub możliwe zniszczenia, a najczęściej jest ona równa jednomiesięcznemu czynszowi. Obiekty te mają też swoje regulaminy określające zasady korzystania z wynajętych pokojów oraz przestrzeni wspólnych. W dniu przyjazdu do prywatnego akademika, obsługa spisuje z mieszkańcem protokół zdawczo-odbiorczy, w którym odnotowane zostają meble, wyposażenie oraz ich stan. Potem pozostaje tylko cieszyć się z mieszkania, towarzystwa i wsparcia obsługi oraz pamiętać o regularnym płaceniu czynszu i rachunków (choć zdarza się, że niektóre prywatne akademiki scalają obie te kwoty w jedną płatność, nie prowadząc indywidualnych rozliczeń mediów). W dniu zakończenia umowy, strony odwołują się do protokołu i weryfikują stan płatności, by w razie potrzeby rozliczyć kaucję.

Co jeszcze oferuje Tobie LAS we Wrocławiu?

Poza standardowymi rozwiązaniami dla wynajmu pokoju w prywatnym akademiku, we wrocławskim LASie przykładamy szczególną uwagę do internetowego systemu rezerwacji. Poza szybkim i intuicyjnym sposobem wyboru mikroapartamentu, umożliwia on wysłanie zaproszenia do konkretnej osoby, z którą chcielibyśmy zamieszkać oraz dokonywanie płatności online – sposób, który jest nam znany z różnych sklepów i usług internetowych. Dodatkowo, co miesiąc rozsyłane są przypomnienia o koniecznych płatnościach, dzięki czemu łatwiej nauczyć się samodzielnie zarządzać swoimi zobowiązaniami. Usługi dodatkowe takie jak sprzątanie, czy samoobsługowa pralnia z suszarkami także pomogą sprostać codziennym obowiązkom domowym. Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem pokoju w prywatnym akademiku LAS, kliknij w przycisk CENNIK na naszej stronie i w kilku szybkich krokach zarezerwuj swoje miejsce.