pl/ en/ ua/
Akademiki LAS

Wolne miejsca w akademikach we Wrocławiu

Co roku rzesze studentów poszukują mieszkań na wynajem lub wolnych miejsc w akademikach we Wrocławiu. Są to zarówno pierwszoroczniacy, którzy rozpoczynają swoją uniwersytecką przygodę, jak i studenci wyższych lat przedłużający swój pobyt oraz zagraniczni przyjeżdżający na wymianę. Kiedy rozpocząć poszukiwania pokoju, żeby znaleźć coś dla siebie?

Przydzielanie miejsc w akademikach publicznych

Każdy z wrocławskich uniwersytetów rządzi się swoimi prawami jeśli chodzi o przydzielanie pokojów studentom i jeśli interesuje Cię taka opcja, koniecznie zapoznaj się z warunkami Twojej uczelni, ponieważ tutaj opiszemy tylko najistotniejsze daty (a i te mogą się zmienić z roku na rok).

Na Uniwersytecie Przyrodniczym studenci zamieszkający już w domach studenckich, który zainteresowani są przedłużeniem najmu składają wnioski do 15 maja, a decyzję otrzymują 20 sierpnia. Pierwszoroczniacy składają wnioski do 15 sierpnia, a o wynikach dowiadują się już 5 dni później. Podania złożone później rozpatrywane są we wrześniu. Podobnie na Uniwersytecie Ekonomicznym – studenci starszych lat składają podania do 17 maja, a lista osób, którym przydzielono miejsce ogłoszona jest 31 maja. Pierwszy rok składa podania do 14 sierpnia i do końca miesiąca otrzymuje informację zwrotną. Jeśli chodzi o Politechnikę Wrocławską – aktualni studenci zgłaszają zainteresowanie przedłużeniem najmu do 31 maja i 15 czerwca otrzymują decyzję. Podania studentów pierwszego roku rozpatrywane są po ogłoszeniu wyników rekrutacji. W przypadku domów studenckich Uniwersytetu Wrocławskiego, mieszkający studenci mogą przedłużyć swój pobyt do 14 czerwca, studenci zagraniczni uczestniczący w programie Erasmus składają podania do 16 lipca, natomiast studenci pierwszego roku do 31 lipca.

Rezerwacja wolnych miejsc w akademikach prywatnych

W przypadku wielu obiektów prywatnych, rezydenci, który już wynajmują pokoje lub mikroapartamenty mają pierwszeństwo w wynajmie na kolejny okres, ale z reguły na początku wiosny (marzec-kwiecień) muszą zdecydować się na przedłużenie umowy. Maturzyści i osoby, które wcześniej korzystały z usług uczelnianych domów studenckich lub mieszkań na wynajem mogą rezerwować pokoje właściwie w każdej chwili, zgodnie z ich dostępnością. Wiele obiektów umożliwia zweryfikowanie dostępności mikroapartamentów online. Z pewnością, im później się za to zabierzemy, tym gorszy będzie wybór – pokoje, które są największe, mają lepszy widok lub lokalizację są najchętniej rezerwowane. Z jednej strony wcześniejsze zainteresowanie się dostępnością wolnych miejsc w akademikach gwarantuje zdobycie tych najlepszych oraz święty spokój przez wakacje, ale z drugiej, rezerwacja wiąże się z koniecznością dokonania opłaty, co zamraża środki finansowe. Osobom, które zaczynają studia, radzimy zająć się poszukiwaniem miejsca do mieszkania we Wrocławiu zaraz po ogłoszeniu wyników – lub jeśli ktoś jest pewien, że się dostanie, nawet przed, aby zapewnić sobie dobrą lokalizację i warunki, a tym samym zminimalizować stres związany z rozpoczynaniem nowego etapu edukacji w często zupełnie nieznanym mieście. Najlepiej już teraz sprawdź naszą ofertę!