Szukając mieszkania dla studenta do wynajęcia we Wrocławiu, trzeba przejrzeć setki ofert. Ogłoszenia pojawiają się na portalach internetowych, forach uczelnianych a nawet na kartce na przystanku autobusowym. Na co zwrócić uwagę, aby nie żałować podjętej decyzji?
Przeprowadzając się do nowego miasta warto poświęcić wcześniej czas na znalezienie właściwego mieszkania do wynajęcia. W końcu spędzimy tam kilka miesięcy czy nawet lat. Nie chcemy więc tracić czasu na dojazdy, czy rezygnować ze studenckich imprez z powodu braku nocnej komunikacji miejskiej.
Najważniejsza jest lokalizacja. I nie wystarczy tu zapewnienie w ogłoszeniu, że pokój znajduje się w centrum miasta, zaledwie 4 km od rynku… To oznacza minimum godzinę jazdy do rynku w godzinach szczytu! Bezpieczniej samemu sprawdzić na Google Maps jaka jest rzeczywista lokalizacja obiektu i jak kształtuje się siatka komunikacji miejskiej we Wrocławiu.
Drugą ważną rzeczą, którą bierzemy pod uwagę, jest ilość osób w mieszkaniu. 5 osób i jedna łazienka gwarantuje codzienną poranną katastrofę. Czasem warto dopłacić i cieszyć się prywatną łazienką i kuchnią do własnej dyspozycji.
Decydując się na wynajem mieszkania należy zwrócić uwagę na warunki formalne. Czy wynajmujący chce podpisać z nami umowę na wynajem? Co powinno znaleźć się w jej treści? Czy opłaty są stałe, czy zmieniają się w zależności od pory roku i zużycia mediów? Ile wynosi kaucja? I czy na pewno otrzymamy ją z powrotem?
Studenci we Wrocławiu mają różne opcje do wyboru jeśli chodzi o wynajem mieszkania. Możemy samemu przeglądać oferty, jeździć i oglądać pokoje lub skorzystać z usług agencji nieruchomości. Najczęściej jednak młode osoby wybierają tanie mieszkanie bez pośredników. Przede wszystkim należy zdecydować czy wolimy mieszkanie czy akademik, jaki jest nas budżet oraz z iloma współlokatorami chcemy dzielić przestrzeń.
Mieszkanie jednopokojowe, czyli popularną kawalerkę w centrum Wrocławia, wynajmiemy za ok. 2200 zł miesięcznie. Wszystko zależy od lokalizacji i standardu. Zaletą jest komfort mieszkania samemu, wadą konieczność dbania o całe mieszkanie, napraw, płacenia rachunków a nawet zawierania umów z dostawcami np. internetu.
Jeśli interesuje nas tanie mieszkanie we Wrocławiu najlepszą opcją jest akademik. Każda publiczna uczelnia dysponuje ograniczoną liczbą miejsc - w 2016 r. tylko 8% z 127 tys. studentów na Dolnym Śląsku mogło zamieszkać w akademikach (GUS). Ze względu na studencką atmosferę i cenę jest to pożądane rozwiązanie. Niestety dla większości studentów nie do zaakceptowania. Niskie ceny wiążą się z wystrojem z poprzedniego wieku, złym stanem budynków, wieloosobowymi pokojami oraz łazienką i kuchnią, którą trzeba dzielić ze studentami z całego piętra. O spokoju i warunkach do nauki można tylko pomarzyć.
Rozwiązaniem są prywatne akademiki, które łączą zalety akademików publicznych z komfortem prywatnych mieszkań. To nowe na rynku rozwiązanie powstało w odpowiedzi na potrzeby nowoczesnego studenta.
W prywatnym akademiku mogą mieszkać studenci wszystkich uczelni, niezależnie od odległości do miejsca zamieszkania czy dochodów w rodzinie. Jeśli chcemy zamieszkać w akademiku publicznym we Wrocławiu należy złożyć podanie do akademika o przyjęcie. Na każde miejsce odbywa się rekrutacja, więc nie wszyscy chętni zostają zakwalifikowani. Pozostaje rozmowa z kierownikiem akademika i prośby w miarę dostępności wolnych miejsc.
W Akademiku LAS proces rezerwacji mikroapartamentów odbywa się w całości online. Oznacza to, że nie musimy przyjeżdżać wcześniej, by podpisać papierową umowę. Zawieramy ją przez internet na odległość. Z umowy jasno wynika, ile wynosi miesięczny czynsz i opłata za media. Jest ona stała, niezależna od zużycia, dzięki czemu nie musimy się martwić, że w okresie grzewczym zapłacimy dwa razy więcej.
Wchodząc na stronę wybieramy interesujący nas mikroapartament, okres najmu i dokonujemy płatności. Możemy zamieszkać z kolegą, koleżanką lub we dwoje, jako para.
Jeśli chcemy mieć wybór, nie można się zbyt długo zastanawiać. Najlepsze mikroapartamenty sprzedają się już w lipcu, czekając do października, będziemy mieć ograniczone możliwości. W dodatku ceny dla spóźnialskich rosną, gdyż wynajmujący wiedzą, że nie ma już zbytniego wyboru na rynku.
Nowy prywatny Akademik LAS znajduje się w centrum Wrocławia, w dzielnicy Stare Miasto. Zaledwie 10 minut spacerem od Wyspy Słodowej, miejsca, które zna chyba każdy student, i rynku. W odległości kilku minut znajdziemy przystanki komunikacji miejskiej, sklepy, restauracje, parki a nawet kilka uczelni wyższych.
Na studentów czeka 97 nowoczesnych mikroapartamentów w wyremontowanej kamienicy. W zależności od potrzeb, możemy wybierać spośród 7 typów pokoi jedno i dwuosobowych.
Zaletą mieszkania w kamienicy są grube ściany, wysokie pokoje i duże okna. Przestronne mikroapartamenty z prywatną łazienką i aneksem kuchennym gwarantują komfort mieszkania. Dodatkowo dostęp do stref wspólnych i szereg udogodnień sprawia, że mieszkanie w akademiku nabiera całkowicie nowego znaczenia.