pl/ en/
pl/ en/
Akademiki LAS

Mieszkanie na wynajem we Wrocławiu. Jak do tego podejść?

Szukając mieszkania dla studenta do wynajęcia we Wrocławiu, trzeba przejrzeć setki ofert. Ogłoszenia pojawiają się na portalach internetowych, forach uczelnianych a nawet na kartce na przystanku autobusowym. Na co zwrócić uwagę, aby nie żałować podjętej decyzji?

Mieszkanie dla studenta

Przeprowadzając się do nowego miasta warto poświęcić wcześniej czas na znalezienie właściwego mieszkania do wynajęcia. W końcu spędzimy tam kilka miesięcy czy nawet lat. Nie chcemy więc tracić czasu na dojazdy, czy rezygnować ze studenckich imprez z powodu braku nocnej komunikacji miejskiej.

Najważniejsza jest lokalizacja. I nie wystarczy tu zapewnienie w ogłoszeniu, że pokój znajduje się w centrum miasta, zaledwie 4 km od rynku… To oznacza minimum godzinę jazdy do rynku w godzinach szczytu! Bezpieczniej samemu sprawdzić na Google Maps jaka jest rzeczywista lokalizacja obiektu i jak kształtuje się siatka komunikacji miejskiej we Wrocławiu.

Drugą ważną rzeczą, którą bierzemy pod uwagę, jest ilość osób w mieszkaniu. 5 osób i jedna łazienka gwarantuje codzienną poranną katastrofę. Czasem warto dopłacić i cieszyć się prywatną łazienką i kuchnią do własnej dyspozycji.

Decydując się na wynajem mieszkania należy zwrócić uwagę na warunki formalne. Czy wynajmujący chce podpisać z nami umowę na wynajem? Co powinno znaleźć się w jej treści? Czy opłaty są stałe, czy zmieniają się w zależności od pory roku i zużycia mediów? Ile wynosi kaucja? I czy na pewno otrzymamy ją z powrotem?

 

Akademik czy mieszkanie

Studenci we Wrocławiu mają różne opcje do wyboru jeśli chodzi o wynajem mieszkania. Możemy samemu przeglądać oferty, jeździć i oglądać pokoje lub skorzystać z usług agencji nieruchomości. Najczęściej jednak młode osoby wybierają tanie mieszkanie bez pośredników. Przede wszystkim należy zdecydować czy wolimy mieszkanie czy akademik, jaki jest nas budżet oraz z iloma współlokatorami chcemy dzielić przestrzeń.

Mieszkanie jednopokojowe, czyli popularną kawalerkę w centrum Wrocławia, wynajmiemy za ok. 2200 zł miesięcznie. Wszystko zależy od lokalizacji i standardu. Zaletą jest komfort mieszkania samemu, wadą konieczność dbania o całe mieszkanie, napraw, płacenia rachunków a nawet zawierania umów z dostawcami np. internetu.

Jeśli interesuje nas tanie mieszkanie we Wrocławiu najlepszą opcją jest akademik. Każda publiczna uczelnia dysponuje ograniczoną liczbą miejsc - w 2016 r. tylko 8% z 127 tys. studentów na Dolnym Śląsku mogło zamieszkać w akademikach (GUS). Ze względu na studencką atmosferę i cenę jest to pożądane rozwiązanie. Niestety dla większości studentów nie do zaakceptowania. Niskie ceny wiążą się z wystrojem z poprzedniego wieku, złym stanem budynków, wieloosobowymi pokojami oraz łazienką i kuchnią, którą trzeba dzielić ze studentami z całego piętra. O spokoju i warunkach do nauki można tylko pomarzyć.

Rozwiązaniem są prywatne akademiki, które łączą zalety akademików publicznych z komfortem prywatnych mieszkań. To nowe na rynku rozwiązanie powstało w odpowiedzi na potrzeby nowoczesnego studenta.

 

Jak wygląda wynajem pokoi w prywatnym akademiku w praktyce?

W prywatnym akademiku mogą mieszkać studenci wszystkich uczelni, niezależnie od odległości do miejsca zamieszkania czy dochodów w rodzinie. Jeśli chcemy zamieszkać w akademiku publicznym we Wrocławiu należy złożyć podanie do akademika o przyjęcie. Na każde miejsce odbywa się rekrutacja, więc nie wszyscy chętni zostają zakwalifikowani. Pozostaje rozmowa z kierownikiem akademika i prośby w miarę dostępności wolnych miejsc.

W Akademiku LAS proces rezerwacji mikroapartamentów odbywa się w całości online. Oznacza to, że nie musimy przyjeżdżać wcześniej, by podpisać papierową umowę. Zawieramy ją przez internet na odległość. Z umowy jasno wynika, ile wynosi miesięczny czynsz i opłata za media. Jest ona stała, niezależna od zużycia, dzięki czemu nie musimy się martwić, że w okresie grzewczym zapłacimy dwa razy więcej.

Wchodząc na stronę wybieramy interesujący nas mikroapartament, okres najmu i dokonujemy płatności. Możemy zamieszkać z kolegą, koleżanką lub we dwoje, jako para.

Jeśli chcemy mieć wybór, nie można się zbyt długo zastanawiać. Najlepsze mikroapartamenty sprzedają się już w lipcu, czekając do października, będziemy mieć ograniczone możliwości. W dodatku ceny dla spóźnialskich rosną, gdyż wynajmujący wiedzą, że nie ma już zbytniego wyboru na rynku.

 

Nowy akademik we Wrocławiu

Nowy prywatny Akademik LAS znajduje się w centrum Wrocławia, w dzielnicy Stare Miasto. Zaledwie 10 minut spacerem od Wyspy Słodowej, miejsca, które zna chyba każdy student, i rynku. W odległości kilku minut znajdziemy przystanki komunikacji miejskiej, sklepy, restauracje, parki a nawet kilka uczelni wyższych.

Na studentów czeka 97 nowoczesnych mikroapartamentów w wyremontowanej kamienicy. W zależności od potrzeb, możemy wybierać spośród 7 typów pokoi jedno i dwuosobowych.

Zaletą mieszkania w kamienicy są grube ściany, wysokie pokoje i duże okna. Przestronne mikroapartamenty z prywatną łazienką i aneksem kuchennym gwarantują komfort mieszkania. Dodatkowo dostęp do stref wspólnych i szereg udogodnień sprawia, że mieszkanie w akademiku nabiera całkowicie nowego znaczenia.