pl/ en/ ua/
Akademiki LAS

Mieszkanie dla studenta we Wrocławiu – różne opcje

Znalezienie odpowiedniej miejscówki na czas studiów to podstawa. W końcu będzie to miejsce, gdzie powinno być nam wygodnie się uczyć, ale też odpoczywać ☺, zapraszać znajomych, a może właśnie poznać nowych. Musi mieścić się w budżecie i najlepiej, gdyby było blisko uczelni – bo to oznacza wygodne i szybkie dojazdy na zajęcia oraz większe prawdopodobieństwo, że ludzie z roku lub grupy też będą w sąsiedztwie.

Do wrocławskiego Rynku też powinno być blisko, żeby wyjścia na imprezy lub piwo nie kończyły się zawrotnym rachunkiem za Ubera, w bezpiecznej okolicy, żeby spokojnie można było wrócić też pieszo. Na pewno byłoby dobrze, gdyby miejsce podobało się rodzicom, było ładnie urządzone i nie miało 40-letnich mebli. Niby znalezienie mieszkania dla studenta, które odpowiadałoby wszystkim kryteriom graniczy z cudem, a jednak co roku wielu z powodzeniem udaje się sprostać temu zadaniu.

Preferencje w liczbach

Według raportu „Portfel Studenta 2018” opracowanego przez Związek Banków Polskich, najważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania dla studenta (wskazanym przez 27,7% badanych) jest wysokość czynszu. To nikogo nie dziwi – wielu studentów nie pracuje na pełen etat przed obroną dyplomu, a nawet jeśli się to udaje, płaca rzadko kiedy jest imponująca. Średnie wsparcie rodziców szacowane jest na ok. 900 zł miesięcznie, podczas gdy co piąty student wydaje na lokum ponad 1000 zł miesięcznie. Drugim ważnym czynnikiem podkreślanym przez niecałe 20% ankietowanych studentów jest odległość od uczelni, dalej standard (16,3%) oraz infrastruktura komunikacyjna (14,9%). Mniej istotnymi czynnikami okazało się bezpieczeństwo okolicy (8%) oraz bliskość usług i handlu (6,4%). Zaskakująco mało ważna jest odległość od mieszkania znajomych – tylko 3,9% respondentów zwróciło na to kryterium uwagę – oraz od obszarów rekreacyjnych, która interesowała tylko 2,6%.

Różne opcje dla studenta

W 2016 r. tylko 8% z 127 tys. studentów na Dolnym Śląsku mogło zamieszkać w akademikach – czy to publicznych, czy prywatnych (GUS). Pokój w uczelnianym domu studenckim jest kuszącą opcją ze względu na cenę oraz bliskość uczelni, ale niekoniecznie standard. Choć wrocławskie uniwersytety stopniowo remontują swoje nieruchomości, a nawet przekształcają pokoje na jedynki z indywidualną łazienką, większość nadal przypomina wnętrza, w których studiowali nasi rodzice. Wnętrza vintage są modne, ale wiemy, że niekoniecznie w takim wydaniu. Ponieważ prywatne akademiki są nowinką na polskim rynku mikroapartamenty, które oferują, trzymają jakość i są nowocześnie umeblowane. Inwestorzy zdają sobie też sprawę, że lokalizacja w pobliżu kampusu i dogodne skomunikowanie z innymi częściami miasta są kluczem do sukcesu. Stawki czynszu różnią się znacznie od cenników akademików publicznych, ponieważ prywatne obiekty nie są dofinansowywane. Zarówno ceną, jak i standardem takim lokalom bliżej jest do mieszkań na wynajem, ale najczęściej są mniejsze, choć ergonomicznie urządzone, więc można wygodnie zamieszkać w pojedynkę lub w rozsądnej cenie ze współlokatorem.

Mieszkanie dla studenta we Wrocławiu

Ze względu na małą ilość akademików, większość studentów znajduje miejsce dla siebie pośród bogatej oferty mieszkań na wynajem. We Wrocławiu zdecydowanie więcej jest wielopokojowych lokali, dlatego najczęściej wiąże się to z dzieleniem przestrzeni ze współlokatorami – z różnych uczelni lub pracującymi, choć na późniejszych latach można spróbować zgrać się całą paczką i zamieszkać razem. Choć to może mieć negatywny wpływ na wyniki w nauce i termin oddania pracy licencjackiej. Wybór odpowiedniego mieszkania dla studenta zależy od jego indywidualnych potrzeb i preferencji, dlatego trudno się nad tym wielce rozwodzić. Natomiast warto pamiętać, że w okresie, gdy studenci zaczynają szukać pokojów – czyli od maja do października, średnie stawki czynszu potrafią wzrosnąć nawet o 100 zł miesięcznie!