pl/ en/ ua/
Akademiki LAS

Komunikacja miejska we Wrocławiu

Wrocław dysponuje dobrze skomunikowaną i rozbudowaną siecią połączeń komunikacji miejskiej. Zaplanowanie najszybszych tras publicznymi środkami transport do dowolnie wybranego przez Ciebie miejsca ułatwi Ci aplikacja Jak Dojadę, dostępna również jako serwis www na stronie: http://jakdojade.pl/, po polsku oraz po angielsku! Bilety MPK Chcąc skorzystać z usług komunikacji miejskiej we Wrocławiu masz szeroki wybór różnego rodzaju biletów, w zależności od częstotliwości…

Jeśli nie korzystasz z biletu miesięcznego, możesz kupić bilet kartonikowy w kiosku albo w automacie na przystanku (płatność kartą lub gotówką) lub w automacie w tramwaju czy autobusie (w tym wypadku można zapłacić tylko kartą). Nie warto jeździć na gapę – w komunikacji miejskiej regularnie można spotkać kontrolerów, a kara za brak biletu to 150 zł! Przedstawiamy krótkie podsumowanie podstawowych…

Co ważne, jeśli zapomnisz legitymacji lub podróżujesz z osobami nieuprawnionymi do zniżek - dwa bilety czasowe ulgowe: 30-minutowe, 60-minutowe, 90-minutowe, 24-godzinne, 48-godzinne, 72-godzinne i 168-godzinne zastępują odpowiednio bilety pełnopłatne, których cena standardowa jest dwa razy większa od odpowiedniego biletu ulgowego – pod warunkiem, że zostaną skasowane równocześnie.

  • Bilety imienne kodowane są na Wrocławskich Kartach Miejskich URBANCARD – spersonalizowanych imieniem i nazwiskiem oraz zdjęciem właściciela. Jak w wielu innych miastach jest to pewnego rodzaju rozwiązanie abonamentowe, które umożliwia korzystanie z komunikacji miejskiej w czasie trwania jego ważności na wybranych typach linii. Urban card można aktywować bezpośrednio na legitymacji studenckiej, zakodowując na niej bilet długookresowy - miesięczny (lub semestralny) na komunikację miejską (więcej na http://www.urbancard.pl/)
  • Bilety na okaziciela kodowane są na niespersonalizowanych Wrocławskich Kartach Miejskich URBANCARD posiadających nadruk "NA OKAZICIELA" – każdy kto w danym momencie posiada kartę może z niej korzystać.
  • Bilet okresowy na dwie dowolne linie uprawnia do korzystania z dwóch wybranych linii oraz z innych linii, których trasa przebiega wzdłuż linii wskazanej na bilecie, w tym samym kierunku. To znaczy, że taki bilet uprawnia do przejazdu od oznaczonego przystanku rozpoczynającego do danego przystanku końcowego, z wyłączeniem sytuacji wyjazdu i zjazdu do zajezdni.
  • Bilet semestralny czteromiesięczny imienny - uprawnia wskazaną na bilecie osobę do korzystania z przejazdów na dwóch dowolnych liniach lub wszystkich typach linii przez okres czterech miesięcy od 1 października do dnia 31 stycznia lub od 1 lutego do 31 maja. Istnieje również wersja pięciomiesięczna, ważna od 1 września do  dnia 31 stycznia lub od 1 lutego do 30 czerwca.

Aktualny rozkład jazdy tramwajów i autobusów, wraz z informacjami o możliwych zmianach i remontach można znaleźć na stronie internetowej wrocławskiej MPK (http://mpk.wroc.pl). Tam też widnieje aktualny cennik biletów.