pl/ en/
pl/ en/
Akademiki LAS

Czy pokoje jednoosobowe to dobre rozwiązanie?

Na rynku mieszkaniowym dostępne są pokoje i mieszkania o różnej powierzchni, lokalizacji i komforcie.

By sprostać rosnącym wymaganiom najemców, zarówno uczelniane akademiki jak i kwatery prywatne remontują swoje pokoje, by podwyższyć ich standard. Wiąże się to ze wzrostem cen najmu, które we Wrocławiu rosną zawrotnie z semestru na semestr.Najdroższe są mieszkania w centrum, o wysokim standardzie i dużym metrażu na jedną osobę. Są także najbardziej poszukiwane.

Mieszkanie bez współlokatora

Aktualnie większość studentów, oraz ich rodziców, zainteresowana jest pokojami jednoosobowymi. Obecność współlokatora nie wchodzi w grę. Najważniejszy jest komfort i poczucie własnego miejsca. Każdy lubi przecież wrócić po całym dniu do domu, gdzie swobodnie może założyć ulubione kapcie i dres i nie przejmować się panującym bałaganem.

Mieszkając ze współlokatorem trzeba liczyć się z koniecznością regularnego sprzątania zgodnego z podziałem obowiązków lub kłótni, gdy jedna ze stron nie chce się z nich wywiązać. Dzieląc kuchnię i łazienkę z drugą osobą, czasem trudno wyegzekwować utrzymanie czystości, zwłaszcza, gdy jeden ze współlokatorów nie lubi sprzątać.

Mając całe mieszkanie na wyłączność, zwiększa się też komfort snu i relaksu. Można odpoczywać i zdrzemnąć się bez obawy o niespodziewaną pobudkę, gdy współlokator wraca z zajęć lub z imprezy w środku nocy, lub wychodzi wcześniej nad ranem.Spokój, który gwarantuje mieszkanie jednoosobowe czy własny pokój, jest niezwykle istotny dla studentów, którzy chcą się uczyć i przygotowywać do egzaminów czy zaliczeń. Brak współlokatora, który akurat postanowił poćwiczyć grę na gitarze, wpływa pozytywnie na prawdopodobieństwo zdania sesji.

W pokoju jednoosobowym zawsze można zamknąć drzwi, by mieć namiastkę własnego mieszkania. Można posłuchać głośno ulubionej muzyki, dowolnego gatunku tylko, gdy mieszka się samemu. Całe szczęście grube ściany kamienicy Akademika LAS, wygłuszają dźwięki przenoszone między pokojami. Także, póki sąsiedzi nic nie powiedzą, można zatopić się w ulubionym brzmieniu.

Jeśli przyjdą goście, o dowolnej porze, nie trzeba prosić współlokatora o zgodę. Można robić co się chce, kiedy się ma na to ochotę.

Wady mieszkania w pojedynkę

Mieszkanie w jednoosobowym apartamencie lub kawalerce, ma jednak swoje wady. Przede wszystkim nie ma się do kogo odezwać. Przyjeżdżając do obcego miasta, wybierając mieszkanie dla jednej osoby, poczucie osamotnienia i tęsknoty za domem tylko się potęguje.

Patrząc na oferty wynajmu we Wrocławiu, społeczeństwo wyraźnie dzieli się na dwa typy: jedni wolą mieszkać sami, drudzy nie wyobrażają sobie wracać do pustego mieszkania, zwłaszcza w trakcie studiów. W końcu, to będąc studentami, poznaje się najwięcej nowych ludzi i nawiązuje się przyjaźnie na całe życie.

Mieszkając w dwuosobowym pokoju, mieszkaniu czy mikroapartamencie jedno jest pewne – cena za wynajem jest mniejsza. Przeszkodą mogą być rachunki, które dzielimy sprawiedliwie na pół. Niesprawiedliwie, ktoś może zużywać więcej wody, biorąc kąpiel zamiast prysznica lub zapominać o wyłączeniu światła. Jeśli coś się zepsuje, najczęstszą odpowiedzią współlokatora będzie „ja tego nie dotykałem!”. A ktoś musi naprawić zepsuty kran lub kupić nowy czajnik. W Akademiku LAS zadbaliśmy o komfort mieszkańców – opłata za media jest stała, niezależna od zużycia. W przypadku gdy coś się zepsuje, wystarczy wypełnić formularz, a Pan Złota Rączka zajmie się problemem.

Pokoje jednoosobowe we Wrocławiu

We Wrocławiu studenci bardzo cenią mieszkanie ze znajomymi z tej samej uczelni, a nawet roku. Mogą wtedy razem się uczyć, pożyczać sobie notatki z zajęć i książki. Druga osoba potrafi być motywacją do nauki i podporą na duchu, gdy zdarzy się gorszy dzień. Często potrafi namówić na wspólne bieganie czy wyjście do kina.

Mieszkając w kilka osób można wspólnie gotować obiady i robić razem zakupy, dzieląc koszty. Atmosfera jest znacznie weselsza, sprzyja zawieraniu przyjaźni, poznawaniu nowych ludzi i kultur. Szczególnie gdy współlokator pochodzi zza granicy. Z Angli, z Ukrainy czy Nigerii. Wieloletnia nauka języka angielskiego przechodzi test życia, gdy codziennie trzeba komunikować się ze współlokatorem, który pierwszy raz odwiedza Polskę w ramach studiów Erasmus.

Wszystko zależy jednak od osobistych preferencji, potrzeb i kwoty, którą trzeba przeznaczyć na mieszkanie.

Zalety pokoi jednoosobowych:

- komfort mieszkania

- spokój i cisza

- brak kłótni o sprzątanie czy rachunki za media

- goście mogą przychodzić o dowolnej porze

- doskonałe warunki do nauki i rozwijania własnych pasji

 

Wady pokoi jednoosobowych:

- najdroższa opcja

- mniejsza możliwość poznania nowych osób

- nie ma z kim porozmawiać

- brak motywacji do sprzątania

- brak możliwości wspólnych zakupów i posiłków

- łatwo zaspać na zajęcia