pl/ en/ ua/
Akademiki LAS

Budżet studenta we Wrocławiu

Studiując we Wrocławiu możesz założyć, że będziesz wydawać średnio 1600 -2500 zł miesięcznie, z tym że zdecydowanie więcej musisz przeznaczyć na pierwszy miesiąc pobytu, kiedy zorganizowanie się w nowym miejscu poniesie za sobą jednorazowe, większe wydatki. Jakich wydatków możesz się spodziewać każdego miesiąca?

Mieszkanie Miejsce w uczelnianym akademiku kosztuje między 400 a 1000 PLN/mies. w zależności o uczelni oraz ilości osób mieszkających w pokoju. Liczba dostępnych miejsc jest jednak ograniczona, a standard pokojów w wielu obiektach pozostawia wiele do życzenia.W przypadku mieszkania w LASie, wysokość czynszu zależna jest od typu mikroapartamentu oraz ilości osób, które będą go zamieszkiwać. Obowiązujące stawki czynszu w akademiku…

Studiując we Wrocławiu możesz założyć, że będziesz wydawać średnio 1600 -2500 zł miesięcznie, z tym że zdecydowanie więcej musisz przeznaczyć na pierwszy miesiąc pobytu, kiedy zorganizowanie się w nowym miejscu poniesie za sobą jednorazowe, większe wydatki.

Jakich wydatków możesz się spodziewać każdego miesiąca?


 • Mieszkanie
  Miejsce w uczelnianym akademiku kosztuje między 400 a 1000 PLN/mies. w zależności o uczelni oraz ilości osób mieszkających w pokoju. Liczba dostępnych miejsc jest jednak ograniczona, a standard pokojów w wielu obiektach pozostawia wiele do życzenia.W przypadku mieszkania w LASie, wysokość czynszu zależna jest od typu mikroapartamentu oraz ilości osób, które będą go zamieszkiwać. Obowiązujące stawki czynszu w akademiku LAS udostępnione będą na początku 2019 roku, gdy uruchomiony zostanie system rezerwacji. Studenci wynajmujący mikroapartamenty w akademiku LAS otoczeni będą opieką profesjonalnego zespołu, gotowego, by wesprzeć w codziennych potrzebach i organizującego ciekawe wydarzenia i imprezy dla mieszkańców. Dodatkowo, studenci będą mogli również skorzystać z oferty wygodnych usług dodatowych. Mieszkanie w LASie zapewni więc wiele atutów akademika, ale na zdecydowanie wyższym poziomie – mikroapartamenty będą nowoczesnie umeblowane i dobrze wyposażone.Dla porównania, czynsz za wynajem kawalerki we Wrocławiu waha się między 1300 PLN a 2500 PLN/mies. w zależności od lokalizacji i standardu. Za to, mieszkanie dwupokojowe można wynająć za 1200-3500 PLN/mies., ale w przypadku dodatkowych udogodnień, nowoczesnego wyposażenia, czy recepcji w budynku cena rośnie nawet do 5500 PLN/mies.! Trzypokojowe mieszkanie kosztować będzie ok. 2600-3300 PLN/mies., natomiast pokój w większym mieszkaniu to koszt ok. 700-800 PLN/mies. Oczywiście, także w przypadku wynajmu mieszkań, stawki te nie zawierają jednak opłat eksploatacyjnych (gaz, woda, energia elektryczna, Internet), które mogą wynosić 250-500 PLN w zależności od wielkości mieszkania i zużycia mediów.
 • Komunikacja miejska
  Ulgowy bilet kodowany na imiennej karcie URBANCARD obowiązujący przez 90 dni kosztuje 120 PLN; ulgowy bilet semestralny, na 4 miesiące kosztuje 97 PLN – jeśli ma obowiązywać na dwóch dowolnych liniach – lub 150 PLN, jeśli ma być ważny na wszystkich liniach. 5-cio miesięczne bilety semestralne kosztują odpowiednio 125 PLN i 185 PLN.
 • Wyżywienie
  Na wyżywienie należy przeznaczyć 600-1000 PLN/miesiąc. Obiady w stołówkach i barach studenckich kosztują ok 15-18 zł, lunch w kawiarniach i restauracjach kosztuje 20-30 PLN, a kawa na wynos w sieciówce min. 10 PLN. Do tego należy wziąć pod uwagę koszty codziennych zakupów jedzenia przygotowywanego w domu oraz przekąsek kupowanych na mieście.
 • Wyjścia i imprezy
  Średnio za piwo w okolicach starego miasta zapłacimy 8-9 PLN, 14 za bardziej wyszukane browary, ale znajdą się tez miejsca, gdzie zapłacimy za kufel jedyne 4 PLN.Ceny drinków wahają się miedzy 16-20 PLN, choć znajdą się i miejsca z mohito za 11 PLN oraz bardziej wyszukane bary z koktajlami za 25 PLN.W weekend za studencki bilet do multipleksu zapłacimy ok. 20 PLN, a w tygodniu 18 PLN.
 • Ubezpieczenie
  Jeśli nie przysługuje Tobie ubezpieczenie NFZ, możesz wykupić je za niecałe 50 zł miesięcznie lub skorzystać z ofert prywatnych firm ubezpieczeniowych.

Jednorazowe wydatki na początku pobytu:

 • kaucja za mieszkanie – może wynieść równowartość miesięcznej opłaty, ale zależy to od ustaleń właściciela mieszkania; w przypadku wynajmu mikroapartementu w LASie kwota zadatku zależy od wybranego typu mikroapartamentu oraz ilości osób go zamieszkujących;
 • telefon komórkowy – starter kosztuje od 5 do 20 PLN, a kwotę tą możesz wykorzystać na rozmowy i smsy;
 • legitymacja – wyrobienie sobie legitymacji studenckiej kosztuje ok 17 PLN, jednak cena ta zależy od uczelni;
 • legalizacja pobytu – wyrobienie sobie karty pobytu w Polsce – jeśli takiej będziesz potrzebować – kosztuje ok. 390 PLN;
 • tłumaczenia przysięgłe – w przypadku konieczności przetłumaczenia dokumentów musisz liczyć się z kosztami 25 – 35 złotych za stronę (1125 znaków bez spacji);
 • zdjęcia paszportowe do dokumentów i legitymacji kosztują ok 20-30 PLN; pamiętaj że powinny one pokazywać Twój lewy półprofil z odkrytym uchem!

Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę wydatki na przybory szkolne, książki, środki higieniczne, ubrania, zajęcia dodatkowe, sporty czy kulturę, leki, wizytę u dentysty czy fryzjera.