pl/ en/ ua/
Akademiki LAS

Akademik, stancja, czy mieszkanie we Wrocławiu?

To dylemat przed którym co roku stają studenci przyjeżdżający na studia do innego miasta. Rozpatrzymy dla Was wszystkie opcje, aby pomóc przy wyborze.

Jak wygląda mieszkanie na stancji

Stancja to chyba najmniej popularna i nieco archaiczna opcja, która polega na wynajmie pokoju w domu lub mieszkaniu zamieszkiwanym równocześnie przez właściciela. Choć wizja zamieszkania pod jednym dachem z obcą, a do tego starszą osobą dla wielu może nie być pierwszym wyborem, ma niezaprzeczalne plusy. Po pierwsze, stancje są często jednoosobowe i gwarantują większą przestrzeń dla siebie i prywatność, co spodoba się studentom preferującym spokój oraz dobre warunki do nauki.

Ponieważ mieszkania (a tym samym i łazienki) nie dzieli się z wieloma rówieśnikami, warunki sanitarne też bywają lepsze – o ile właściciel dba o czystość. Analogicznie dostęp do pralki czy kuchni także jest łatwiejszy, a z lodówki raczej nie znika jedzenie, na które któryś z kolegów mógłby akurat mieć ochotę. Bliskość właściciela może także przekładać się na szybką naprawę usterek, oczywiście, o ile nie mieszkamy ze starszą osobą, która bardziej liczy na pomoc z naszej strony. W takich wypadkach, jednak, często odzwierciedla to znacznie atrakcyjniejszy czynsz. Fakt, że właściciel narzuca nam zasady dotyczące np. tego kiedy wracamy na stancję lub w jakich godzinach możemy przyjmować gości, z pewnością stanowi ograniczenie naszej świeżo nabytej wolności, ale w czasie sesji może być pomocną dyscypliną.

O czym warto pamiętać wynajmując stancję we Wrocławiu

Ponieważ stancja oznacza mieszkanie z obcą osobą, przede wszystkim należy ją wybadać – zastanów się nad najważniejszymi dla Ciebie kwestiami dotyczącymi zamieszkania, co gwarantuje Tobie komfort i z czego nie chcesz rezygnować i spytaj o to uprzejmie, ale otwarcie. Warto nawiązać dłuższą pogawędkę i naprawdę skupić się na rozmówcy (telefon na tę kluczową chwilę odłóż na bok), aby wyczuć, czy właściciel jest samotny, wścibski i może generować wiele problemów, czepiając się wszystkiego, czy może jest całkiem w porządku. Spytaj o nawyki, Twoje obowiązki, prędkość Internetu, przestrzenie do których możesz mieć dostęp (piwnica lub garaż, żeby wstawić rower?) oraz poprzednich lokatorów – jeśli na temat każdego marudzi, może okazać się mało tolerancyjny. Nie każdemu właścicielowi zależy na podpisaniu umowy najmu, ale na tym z pewnością powinno zależeć Tobie – przyda się dokument, który jasno precyzuje prawa i obowiązki stron, abyś nie był zdany jedynie na czyjeś widzimisię czy humor.

Z dala od czujnego oka

Jeśli nie zapatrujesz się entuzjastycznie na mieszkanie ze starszą (w rozumieniu bardziej dorosłą niż Ty) osobą, odpowiednią opcją dla Ciebie może być mieszkanie na wynajem. Samodzielne gwarantuje spokój, prywatność i życie według władnego porządku, ale za takie luksusy płaci się dość wysoką cenę. Jeśli zdecydujesz się na wynajmowanie mieszkania ze współlokatorami, w dużej mierze to od nich i Waszych wzajemnych relacji będzie zależał komfort Twojej codzienności. Choć uda Ci się uciec od czujnego (by nie rzec wścibskiego) oka właściciela, nie unikniesz konieczności współpracy, kompromisów i tolerancji. Choć nie ma w tym nic złego – w końcu to część dorosłego i samodzielnego życia. I w tym przypadku kluczowe są zasady wspólnego zamieszkania, choć będziecie mogli ustalić je wspólnie. Aby zadbać o swój komfort, warto na tę okazję obudzić w sobie lidera, odważnie postulować za najważniejszymi dla Ciebie regułami, ale też określić sposoby ich monitorowania i egzekwowania. Brzmi strasznie poważnie? Prawda, ale jeśli nie zadbasz o siebie, możesz być poważnie zdenerwowany, np. gdy któryś ze współlokatorów zdecyduje się na imprezkę w ciągu tygodnia lub po raz kolejny zapomni o posprzątaniu po sobie kuchni.

Opcja klasyk, czyli pokój w akademiku

Z pewnością miałeś okazję słuchać historii o legendarnym życiu w akademiku – imprezkach na korytarzu, przemycaniu znajomych na nockę itp. – jeśli nie od znajomych, to może od rodziców. Ten sposób zamieszkania niemalże gwarantuje Ci ciekawe doświadczenia w okresie studiów i niezliczone okazje na nawiązanie przyjaźni na całe życie. Bo oprócz współlokatora, masz też sąsiadów w podobnym wieku i z podobnymi zmartwieniami, czy aspiracjami, a gdyby z nimi nie było chemii – jest też cała masa ludzi na piętrze wyżej, czy niżej. Do tego dochodzą ich znajomi, którzy nie mieszkają w tym samym budynku, ale wpadają na imprezkę lub się pouczyć. Kalejdoskop twarzy się kręci i jedyne czego może Ci zabraknąć to czas, by wszystkich poznać. Coraz częściej (i to nawet w akademikach publicznych), można wynająć pokój jednoosobowy, jeśli chcesz mieć zabawę i towarzystwo na wyciągnięcie ręki, ale też możliwość zaszycia się w swojej przestrzeni. W przypadku uniwersyteckich domów studenckich atutem jest także cena – ale te miejsca zarezerwowane są najczęściej dla studentów znajdujących się w gorszej sytuacji materialnej. Z kolei akademiki prywatne, za wyższą cenę oferują także wyższy standard – nowoczesne umeblowanie, porządne wyposażenie, indywidualną łazienkę oraz aneks kuchenny.

Magiczna mikstura – towarzystwo i prywatność

Jeśli kusi Cię wizja opisana w akapicie powyżej, koniecznie sprawdź naszą ofertę. We wrocławskim Akademiku LAS oferujemy mikroapartamenty na wynajem dla jednej lub dwóch osób – a ze współlokatorem możesz zamieszkać na wspólnej przestrzeni lub oddzieleni ścianą, dzięki czemu zachowasz prywatność. Jeśli wiesz już dokładanie z kim chcesz zamieszkać, możesz zaprosić tą osobę do Twojej rezerwacji, jeśli to ktoś więcej niż przyjaciel – możesz wybrać jeden z kilku pokojów dla par z szerokim łóżkiem małżeńskim. A jeśli jesteś nowy we Wrocławiu i nie znasz nikogo, pomożemy Tobie dopasować współlokatora, dzięki czemu nadal skorzystasz z atrakcyjnej ceny i rozpoczniesz rok akademicki od nowych znajomości. Sprawdź dostępność mikroapartamentów na wynajem oraz ceny klikając w przycisk CENNIK na naszej stronie.